Zakupy internetowe kontra klasyczne

Zakupy w sieci rozwijają się w prędkim tempie. Każdego roku przybywa e-kupujących na całym globie. W Polsce zaś, coraz to więcej nabywców najpierw wybiera towary w realu, a w następnej kolejności kupuje je w internecie. Z jakiego powodu tak się dzieje i kiedy dobrze jest skorzystać z klasycznego sklepu, a kiedy należy sięgnąć po artykuły z półki wirtualnej?

Czy trend na e-kupowanie może zaszkodzić sklepom stacjonarnym? W tej chwili w Polsce funkcjonuje ponad 12 tys. sklepów www i codziennie przybywa nowo powstałych. Dodatkowy wpływ na podwyższenie zainteresowania zakupami wirtualnym ma to, iż dostęp do internetu ma już ponad połowa dorosłych rodaków. Przez sieć internetową nabywamy już nie tylko ekwipunek elektroniczny, ubrania, kurtka robocze, buty ochronne lecz także coraz częściej żywność.

zakupy przez internet

Autor: iStock
Źródło: iStock

Polacy nabywają w sieci internetowej przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, iż pragną w szybki i dogodny sposób zakupić towary, których nie są w stanie dostać nigdzie indziej. Po drugie produkty osiągalne w sieci internetowej często są tańsze od tych dostępnych w tradycyjnych sklepach. Mimo, że największą grupę e-kupujących stanowią osoby młode trzydziestolatkowie z większych aglomeracji, to najprędzej zwiększa się grupa tych ze sfer wiejskich.

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię zagadnienia związane z tą kwestią, to kliknij ten link i zobacz – na pewno Cię to zaintryguje.

Są to jednostki, które często nie mają dostępu do wielkich centrów handlowych i poszukują alternatywnych podejść, by zakupić trudno dostępne towary. Zobacz też

Z analizy TNS Polska przeprowadzonego na początku roku 2013 wynika, że powyżej 13 mln Polaków powyżej 14 roku życia systematycznie odwiedza sklepowe półki wirtualne. Do klasycznego sklepu wybierają się głównie osoby dojrzałe a także starsze. Od kilku lat można równocześnie zaobserwować coraz liczniejsze familijne „wycieczki” po galeriach handlowych, które są nierzadko jedynym pomysłem na weekendową rozrywkę. Z tej przyczyny zakupy w realu dla coraz to większej grupy ludzi, to często sposób na spędzenie wolnego czasu i zapewnienie dzieciom dodatkowej zabawy, którą proponują duże centra handlowe.

Polscy e-klienci zazwyczaj poszukują w sieci: ciuchów, butów, pachnideł oraz kosmetyków a także muzyki oraz filmów. Odwiedzane są również wyspecjalizowane sklepy w jakich poniektórzy nabywają na przykład buty ochronne (zobacz natrysk przeciwpożarowy oferowane przez Mercor Poland) bądź tarcze do cięcia. Za zakupy w sieci zdecydowanie zazwyczaj płacimy e-przelewem .