Z jakiego powodu wełna stała się tak bardzo popularnym materiałem, bardzo często stosowanym w przemyśle odzieżowym.

Wełna większości z nas kojarzyć się będzie albo z lepszymi marynarkami i garniturami, albo ciepłymi czapkami, szalikami i płaszczami. A przecież wełna jest wykorzystywana w dużej ilości różnych przypadków, nie tylko jako niezależna tkanina, ale też jako dodatek do lnu czy bawełny. Jej duża popularność przede wszystkim wynika z cech, jakie posiada, a będzie ich posiadać ich faktycznie sporo.

Po pierwsze wełna parzona doskonale chroni przed niskimi temperaturami i świetnie zabezpiecza przed wilgocią (tutaj możesz zamówić wełnę parzoną). Przez te wszystkie cechy nadaje się do zakładania nie tylko podczas chłodów, lecz również bardzo dobrze daje sobie radę w czasie upałów w lecie. Jak się okazuje w praktyce ubrania zrobione z wełny przez wielu ludzi uważane są za niezwykle wygodne nawet przy wysokich temperaturach. Co ważne, wełna (zobacz sklep online z wełną gotowaną) grzeje nawet wówczas, gdy jest wilgotna. Bierze się to z tego, że jej włókna absorbują sporo wilgoci, przez co nawet jak się zmoczą, to nie będzie się tego odczuwać noszących. Taka właściwość jest bardzo cenna w naszej strefie klimatycznej, kiedy jesienią i zimą często występują opady.

dzianina wełniana

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
dzianina wełniana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jedną z istotniejszych zalet, jakie ma dzianiny futerkowe wełniana (Poszukujesz dzianin wełnianych? Sprawdź tutaj), jest bardzo duża sprężystość (sprawdź ofertę Przez to właśnie ubrania wykonane z takiego materiału w zasadzie nie wymagają prasowania lub to prasowanie będzie dość rzadkie. Tak samo będzie z praniem. Ponieważ tkaniny wełniane są produkowane z włókien w pełni naturalnych, to ich budowa powoduje, że w pewien sposób będą one ulegać samooczyszczeniu. Dzięki temu nie pochłaniają tak dużej ilości kurzu i zapachów, jak inne materiały, a co za tym idzie nie potrzebują tak częstego prania. Wełna może być wytwarzana z wielu rodzajów zwierząt, najwięcej wytwarza się jej z owiec. W nieco mniejszych ilościach wykorzystywane są także inne zwierzęta, takie jak wielbłądy czy niekiedy i króliki. Z tych zwierząt wełny nie pozyskuje się tak dużo, ale za to charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami i parametrami.

Najbardziej znanym rodzajem ekskluzywnej wełny jest kaszmir. Ten typ wełny produkowany jest z sierści kóz które zamieszkują górskie rejony Mongolii i Chin, a wytwarza się ją ręcznie w naprawdę niedużych ilościach.