W jaki sposób wybrać odpowiednie pachnidło?

Każdy, ktokolwiek poznał na czym polega aromatoterapia, wie, jak intensywna jest siła zapachu.
Właściwie dobrana woda perfumowana potrafi sprawić cuda. Pobudza zmysły, wprawi w doskonały humor, doda werwy czy też uspokoi.

apteka

Autor: Sport-shop.pl
Urządzenia

Autor: Ruth Johnston
Źródło: http://www.flickr.com
mydło

Autor: Thomas Hammoudi
Źródło: http://www.flickr.com
Spece od aromaterapii już od dawna wykorzystują zapachy do terapii duszy i ciała. Choć nie poznaliśmy jeszcze mechanizmu działania eterycznych olejków, chętnie sięgamy po niosące je kosmetyki oraz perfumy. Są na pewno przyjemniejszym lekiem na poprawę samopoczucia niż wizyta (Sprawdź stomatolog na wołominie) u psychoterapeuty lub łykanie tabletek. Zazwyczaj oraz najchętniej ten aromatyczny „lek” wykorzystujemy w postaci pachnideł. Tym chętniej, iż do wyboru mamy ogrom możliwości. Niegdyś sądzono, że kobieta ma być wierna jednemu zapachowi. Dzisiaj możemy zmieniać perfumy niczym rękawiczki. Różne „nosimy” do wyjściowej sukni, inne do dżinsów. Jedne akcentują nasz charakter, przy pomocy drugich skrywamy prawdziwe „ja”.
Twórcy pachnideł mają do wyboru powyżej 30 tys. komponentów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego jak też sztucznych. Wyselekcjonowane składniki komponuje się w trzy warstwy zapachowe, tzw. nuty. Na początek pojawia się nuta głowy, jaka zawiera najintensywniejsze, ale najbardziej ulotne wonie. Po kilku chwilach ustępuje nucie serca, jaka rozbrzmiewa delikatniejszymi akordami. Najbogatsza, najbardziej złożona cząstka kompozycji jest to nuta bazowa. Pojawia się na samym końcu, lecz utrzymuje się przez 6 godzin.

Z tej przyczyny przy wyborze perfum nie warto kierować się pierwszym odczuciem. Miej na uwadze, iż nos jest w stanie odróżnić wyłącznie cztery zapachy. Z testowaniem następnych poczekaj do następnego dnia.