W jaki sposób wybrać obuwie do biegania

Jedno z najbardziej podstawowych pytań, każdego początkującego biegacza – „w jaki sposób wybrać obuwie do biegania ?” Wybór obuwia do joggingu jest nie lada sztuką, o ile chcesz pozbyć się zwiększonego ryzyka powstania wszelakich kontuzji, pęcherzy oraz innych urazów, przejrzyj ten wpis, który pozwoli ci kupić buty znakomicie dopasowane do twej stopy.

Klasyczne Sneakersy New Balance to bardzo dobre obuwie do rekreacyjnego joggingu, gdyż dobre buciki do joggingu to takie, które w treningach nie będą nas krępować jak też zapewnią nam komfort użytkowania, będą po prostu wygodne. Jeżeli zachwycisz się wygodą już na początku oraz stwierdzisz, że buciki mają to coś – nie frapuj się i kup – pod warunkiem, iż przebiegłeś się w nich troszeczkę po sklepie.

buty

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Zwracaj uwagę na rozmiar. W czasie biegu twoja stopa przesuwa się do przodu o parę milimetrów. Kiedy mierzysz but, upewnij się, iż duży paluch nie styka się z czubkiem buta – ustrzeżesz się czarnych paznokci. Lepiej zostawić rozstaw jednego centymetra pomiędzy wielkim paluchem a czubkiem buta. Z tej przyczyny twoje buciki do joggingu są często o rozmiar większe aniżeli buty do spacerowania. Twoja waga się liczy. Przy wadze 85 kg nie dobieramy tego samego modelu bucików, co przy wadze 70 kg. O ile ważysz więcej niż 80 kg, dobierz buty damskie Sneakers z niezłą amortyzacją, tzn. takie, które posiadają podeszwę centralną z mocnej pianki i dodatkową amortyzacją na pięcie a także na podbiciu. Pamiętaj że większość damskich i męskich butów do biegania, które dostępne są w sklepach, technologicznie określone są do wagi 80 kg. Więcej na stronie

Droga utwardzana czy droga polna? But powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, po którym biegasz. Na drogi utwardzone wybieraj buty z dobrą amortyzacją, bowiem w takim terenie najprędzej się one eksploatują. Jeśli biegasz po polnych ścieżkach, dobierz buty, które znakomicie trzymają stopę i mają ząbkowaną podeszwę, dostosowaną do naturalnych przeszkód. Jeżeli biegasz w terenie, poza drożynami czy drogami, dla lepszej wydajności wybierz buty Sneakers damskie adekwatne do tego typu terenu (sprawdź oferty). Buty do biegów terenowych muszą być mocne, dobrze utrzymywać kostkę a także mieć dobrą przyczepność czy system trwały na ścieranie.

Kiedy mierzyć buty do biegania? Lepiej dobierać buty pod koniec dnia.