StyllDesign przez stulecia – skąd pochodzą i dokąd zmierzają skarpetki – interesujące informacje.

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią stroju, a co bardziej interesujące wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były wykonywane z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały w wojsku (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed otarciami, sprawdzały sie też bardzo dobrze jako opatrunki (były niezastąpione w czasie działań zbrojnych), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w w wiekach średnich skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a nawet skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z bajek), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, zdjęcia zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i obuwia, należy być bardzo ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich poprawnie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej decydują się na różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych inspiracji, to jak wygląda się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć główne znaczenie.

By otrzymać następne informacje w tym temacie przenieś się do następnej strony. Tam na pewno zainteresuje Cię istotna treść.

Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić w którą stronę skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie czas udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki wrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego modowego blogera. Projektanci igrają ich formą, producenci czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie nadal pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.