Skarpety odpowiadające za element odzienia, bez którego nie można funkcjonować.

Jeżeli zaczynamy mówić o ubiorze, mamy na myśli nie tylko spodnie, spódnicę czy podkoszulek, ale również bieliznę. Jest ona bazą od której zaczynamy codzienny ceremoniał ubierania się. Dbamy o to by była świeża i schludna z racji wygody oraz higieny intymnej. Mówiąc o bieliźnie, na usta nasuwa się odpowiedź, iż chodzi o skarpety.

Skarpetki

Autor: Gatta
Źródło: Gatta
Są nieodłączną częścią szafy każdego człowieka. Towar, z jakiego są stworzone zależy zwłaszcza od ich przeznaczenia. Skarpety damskie, męskie i dziecięce tworzone są w czterech długościach: wybitnie długie, inaczej zwane zakolanówkami, długie tzw. podkolanówki, standardowe, które wystają ok. 8 cm nad kostkę, oraz stopki, które dochodzą do połowy kostki.

Mają wiele rozmiarów, edycji kolorystycznych, tak, że każdy odnajdzie coś dla siebie. Zarówno skarpety damskie w różnych kolorach, męskie jak i dziecięce wytwarzane są głównie z bawełny z dodatkami: lycry, czy nylonu. Obszernie pojęte skarpety sportowe w różnych rozmiarach inaczej zwane specjalizowanymi, są znakomitym wyborem przy uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny.

Do ich produkcji, oprócz dodatków jakie wykorzystuje się w pospolitych skarpetach , używa się tzw. włókna techniczne – coolmax, których obowiązkiem jest poprawić cechy termiczne, antybakteryjne, antyzapachowe i antygrzybiczne. W swojej budowie skarpety sportowe posiadają specjalne zgrubienia, w punktach, w których zazwyczaj dochodzi do przetarć, za pośrednictwem których odprowadzanie wody czy nadmiaru ciepła zostałoznacząco uproszczone.

Następnymtypem tej kategorii bielizny są skarpety z bambusa. Warto niemniejkontrolować co kupujemy, albowiem często zdarza się że w miejsce włóka bambusowego mamy wiskozę wyprodukowaną z tegoż włókna. Posiadają one ciąg walorów: są łagodne dla stóp, chronią przed poceniem, neutralizują nieprzyjemny zapach, są szybkoschnące. Jedyną skazą jaką posiadają skarpety z bambusa to skrócona żywotność: zaprojektowane są na maksymalnie 50 prań.

Skarpety stanowią warstwę odzienia chroniącą nogi przed zimnem, otarciami oraz izolują je od obuwia. Są podstawowym detalem ubioru na dowolną porę roku. Należałoby przy wyborze ich sprawdzać skład, będziemy mielipewność, że kupujemypewny wyrób.