przygotować się na wyprawę w góry? O czym na pewno trzeba pamiętać?

Wycieczka w góry jest niezwykle przyjemnym sposobem spędzania czasu, tym bardziej, iż zyskuje na tym nasze samopoczucie oraz zdrowie. Wspaniałe widoki, przyroda, ruch na świeżym powietrzu oraz pozytywna atmosfera wyprawy, to wszystko powoduje, że taki wyjazd posiada zbawienny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Pomimo tych wszystkich zalet trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż w takim miejscu może być niebezpiecznie. Czekają tam nieoczekiwane zmiany aury pogodowej i temperatury, gorsza widoczność, a także zmęczenie.

wycieczka w góry

Autor: wisley
Źródło: http://www.flickr.com
To może stać się przyczyną wypadków, a także niemiłych wydarzeń w trakcie chodzenia. Pamiętajmy w związku z tym o właściwym przygotowaniu przed tego typu wyprawą. Przede wszystkim musimy dobrze rozplanować trasę. To chyba najważniejsza sprawa, by mieć informacje o trasie, jaką chcielibyśmy przejść. W inny sposób będziemy się przygotować, gdy wybieramy się na spacer którąś z górskich dolin, w tego typu sytuacji bez problemu możemy zawrócić, inaczej zaś, jeżeli wyruszamy w dalszą drogę, na szczyt górski, a z tego miejsca powrót może zająć nam kilka godzin. Należy pomyśleć o tym, ile mamy czasu na chodzenie po górach.

To jest zależne od pory roku, wiadomo, że w lecie można chodzić dłuższy czas bez obawy o zbyt duże wychłodzenie organizmu (gdy się zgubimy), w zimę natomiast musimy bardziej uważać. Kolejną, ważną sprawą jest dobór obuwia oraz ubrania. Choć wiele osób chodzi po górach w sandałach, to niestety trzeba powiedzieć, iż jest to bardzo niemądry pomysł. A wracanie z gór ze zwichniętą nogą na pewno nie jest niczym miłym, tak zaś często kończą się wycieczki górskie w sandałach. Buty powinny być wysokie, które dobrze chronią kostkę przed skręceniem. Muszą być na twarde podeszwie, a co więcej dobrze jak są nieprzemakalne. Na pewno nie są wygodne jak trampki, ale najważniejsze, że dają niezbędne bezpieczeństwo naszym nogom.

Najlepiej kupować tego typu obuwie w sprawdzonych sklepach, jak The North Face sklep internetowy. Co ważne, nowe buty powinno się rozchodzić wcześniej, ponieważ wyjście w góry w całkiem nowych butach może skończyć się odciskami i otarciami, natomiast potem, jak już będziemy na szlaku, niewiele można na to poradzić.