Powinności a przyjemności, jest między nimi nieznaczna granica. Są z nami przez cały czas, zmienia się jednak ich skala

Istnieją w naszym życiu czynności, jakie trzeba wykonywać, bez których nasze życie nie będzie takie samo. Mowa tu o zobowiązaniach, lecz też przyjemnościach. Do obowiązków możemy zaliczyć na przykład wizyty u lekarza, zwłaszcza u dentysty czy stomatologa. Skoro tam się nie zjawimy to możemy mieć duży problem ze stanem naszych zębów. Do powinności także należą różne badania, sen i jedzenie. Jednakże przyjemności czają się bardzo blisko, a czasem nawet mieszają się z powinnościami tworząc ciekawe kombinacje.

Wiele małych dzieci (Sprawdź stomatolog dziecięcy w Płocku) broni się przed jedzeniem. W zależności od dziecka może to być obrzydzenie do prawie wszystkich lub jedynie paru znienawidzonych potraw. Jednak, już dzieciak umie zrozumieć, iż jedzenie to obowiązek (bo głodne to przecież nieszczęśliwe i boli brzuch), jak i przyjemność (niektóre pokarmy są akceptowane lepiej i sprawiają przyjemność).

Dentysta

Autor: Zak Greant
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy dorastamy zdajemy sobie coraz mocniej sprawę z tego, że rzeczywiście obowiązek może być też czymś przyjemnym. Jedzenie urasta do rangi osobistego gustu, akurat wybieramy takie potrawy, które lubimy, przynajmniej, kiedy możemy. Zobacz pełną ofertę: Zabiegi w dentalcorner

To, czego nie preferujemy, ale powinniśmy jeść traktujemy jak pewne zobowiązanie, zaś przyjemności zostawiamy na deser, różnorodne słodycze i lody. Ze spaniem też jest niemal tak samo. Spać powinniśmy, lecz był taki czas u każdego z nas, że nie chcieliśmy się położyć spać, bo albo było za wcześnie, albo zabawa jeszcze się nie skończyła, albo coś innego. Noc objawiała się jako przydługa nuda. Za to wstawaliśmy szybko, jeszcze przed wszystkimi i rozpoczynaliśmy zabawę. Czy dzisiaj, gdy mamy okazję pospać, to śpimy czy wstajemy na równe nogi? Raczej śpimy, gdyż to przyjemność, jakiej dawniej nie preferowaliśmy. Niektóre przyjemności zawsze zostaną przyjemnościami, od dziecka po starość. Wszyscy bowiem chcemy miłości i jesteśmy szczęśliwi, gdy jej doświadczamy. Strona autora:

Wszyscy też preferujemy zabawę, chociaż dorosła rozrywka wygląda całkowicie inaczej niż ta z dzieciństwa. A i być może podróżowanie, jak dawniej nas radowały dzisiaj (na przykład nad morze czy do dużego ośrodka miejskiego, jak Warszawa czy Wrocław) są naszą pasją. Są więc rzeczy niezmienne, jakie nic nie potrafi zmienić, które zawsze przyjmujemy w ten sam sposób.