Porządek musi być fundamentem istnienia każdego człowieka

Nasz żywot jest zbyt skomplikowany, więc ustawiamy wiele spraw, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można nazwać to generalizacją, kiedy za wszelką cenę chcemy coś ułożyć, można też to określić mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Z jednego, jak i drugiego rozwiązania rodzi się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieistotne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko nazywać i segregować. Bowiem taką mamy naturę. Kiepsko wyobrazić sobie działanie całych ludzkich organizmów: państwa, miasta, organizacji bez pewnych ustalonych schematów. Gdyby nie uporządkowanie nie byłoby nazw ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody i motory po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/

Od uporządkowania nie jest wolna przyroda, przecież pośród zwierząt każdego gatunku istnieje hierarchia, której nikt się nie stara zaburzyć. Zwierzęta są z natury mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie mogą pomyśleć, że coś można zrobić inaczej. Popatrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. W żadnym momencie życia nie myśli, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Pokazujemy sobie świat poprzez przygotowywanie map, segregujemy książki na półce, a uczęszczający do pracy w urzędach administrują na co dzień wielką ilością dokumentów, z których każdy dokument musi odszukać się w ogólnym uporządkowaniu.

Zaciekawił Cię omawiany temat? Nie zwlekaj, tylko zobacz nowy tekst, który z pewnością niezwykle Cię zainteresuje. Zobacz!

Porządek istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (portfele muzyczne) – są przecież kieszeń na banknoty, kieszonka na bilon i miejsce na karty. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki metal) określa porządek, muzyka jakiej słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma być nam posłuszny, panujemy nad nim, dajemy mu do zrozumienia, co może, a czego nie. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies Prozoo – smakołyki dla psa potrzebuje pana, a człowiek psa. Takie wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.