Pielęgnacja ciała mężczyzn i kosmetyki użytkowane podczas golenia.

Istnieje pogląd, który zakłada, że dbanie o wygląd i pielęgnacja własnego ciała to bardziej dziedzina pań niż panów. I jest to stereotyp z całą pewnością prawdziwy i wyjątkowo potwierdzony zarówno kulturowo, jak również w samej naturze mężczyzny. W odróżnieniu od kobiet, mężczyźni na ogół nie postrzegają siebie jako obiektu adoracji, więc nie widzą powodu, dla którego mieliby szczególnie korzystać z kosmetyków czy zajmować się pielęgnacją ciała.

golenie się

Autor: Christina zur Nedden
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto przyczyny tego stanu nie są li tylko uzależnione od psychiki – fizjologia każdego mężczyzny jest taka, że dopuszcza nieco mniej troszczyć się o swoją aparycję bez znacznych strat wizerunkowych – kremy męskie. Na przykład, mężczyźni mają o około 25% grubszą i bardziej owłosione ciało niż kobiety, co czyni ich bardziej wytrzymałymi na czynniki zewnętrzne i mniej delikatnymi. Taka biologiczna ochrona nie daje przyzwolenia jednak, że mężczyźni są uprawnieni nie pielęgnować swojego ciała. Wciąż pozostaje przecież choćby problem golenia się. Brytyjski prozaik Somerset Maugham stwierdził swego czasu, że w każdym pociągnięciu brzytwą skrywa się jakaś filozofia. Ciężko się z tym nie zgodzić, skoro jest to czynność, która wydaje się być jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi zmagać się musi każdy z nas co dnia z rana w łazience (z pominięciem tych zapuszczających zarost, oczywiście) – żel do golenia.

dbający o siebie mężczyzna

Autor: Kavian Borhani
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma z pewnością wypracowane metody i rytuały przy goleniu twarzy. Oprócz nieodzownego narzędzia, jakim jest maszynka do golenia (kiedyś żyletka), potrzeba także kosmetyków, które usprawnią nam czas spędzany przed lustrem. Najczęściej używany dziś specyfik to żel do golenia, nieraz stosuje się także kremy męskie po goleniu, aby załagodzić nieco piekące uczucie potraktowanej ostrzem skóry. Jeśli chodzi o wybór kosmetyków, wygląda na to, że jesteśmy konserwatywni. Jednak na rynku pojawiają się coraz częściej nowości, które warto wypróbować, jak chociażby MEN-U ‘matt skin refresh gel’, czyli żel do skóry wspierający likwidację wrastajacego zarostu – men-u.