Nabywamy biżuterię – informator dla klienta

Obecnie można zakupić biżuterię zarówno w sklepie jubilerskim, jak i w sieci internetowej. Prezentujemy najistotniejsze sprawy, na jakie konsument winien kierować uwagę przy zakupie. Jeżeli chcemy zakupić precjoza w sieci, starczy wpisać w przeglądarkę frazę: biżuteria hurt albo hurtownia biżuterii srebrnej.W razie zindywidualizowanych wyrobów nabywca nie ma prawa odstąpić od umowy.

Klient powinien wiedzieć, jakie prawa przysługują mu w obszarze zwrotu towaru i reklamacji. Wytyczne są troszeczkę inne w zależności od tego, czy biżuteria (zobacz także srebrne kolczyki) była nabyta w lokalu przedsiębiorstwa, a więc w sklepie, czy przez zawarcie umowy na odległość, to znaczy za pośrednictwem sklepu on-line

Biżuteria w kolorach złota i srebrna

Autor: diva
Źródło: diva

Jubiler jest odpowiedzialny wobec nabywcy za to, iż rzecz w momencie przekazania jest niezgodna z umową. Kupując pierścionek, wisiorek bądź inną ozdobę musimy dokładnie przyjrzeć się, czy każdy z detali został solidnie przymocowany. Tyczy się to szczególnie kamieni szlachetnych jak też dekoracyjnych. Przecenione produkty powinny być bardzo dokładnie obejrzane. Być może promocja jest związana z brakiem zainteresowania danym wzorem precjozów. Bywa jednak, iż jubilerzy wystawiają na sprzedaż felerne wyroby w przyciągającej cenie. Konsument powinien mieć to na względzie. Jeśli powstanie wada w postaci uszkodzenia biżuterii nabywca ma 2 opcje. Może zażądać od jubilera nieodpłatnej reperacji, czy też wymiany biżuterii na nową. W szczególnych sytuacjach pozostaje mu jedynie zwrot pieniędzy.

biżuteria srebrna

Autor: Pavlina Jane
Źródło: http://www.flickr.com
Do tych wypadków zalicza się przesadne koszta związane z reperacją i brak opcji wymiany. Nabywca musi wyrazić żądanie nieodpłatnej reperacji bądź wymiany na piśmie i przekazać je jubilerowi. W ciągu 14 dni od otrzymania żądania zbywca musi wyrazić swoje stanowisko. Niezajęcie stanowiska w powyższym terminie nie jest szkodliwe dla nabywcy, wprost przeciwnie. Domniemywa się, iż jubiler uznał żądanie kupującego za uzasadnione. Jubiler nie ponosi odpowiedzialności za wadę precjozów, jeżeli nabywca wiedział o niej w momencie kupna, albo była dostrzegalna na pierwszy rzut oka.Nabywca robiący zakupy przez sieć internetową może zrezygnować z kupna bez podawania powodów w terminie 30 dni od dnia wydania przedmiotu. Nie ponosi on kosztów, z wyjątkiem kosztów zwrotu produktu.