jakie zalety ma klasyczna wełna. Przemysł odzieżowy stosuje różne tkaniny i materiały

Rynek odzieżowy potrzebuje ogromnej ilości tkanin i materiałów, z jakich szyte są najróżniejsze ubrania. W praktyce to projektant konkretnego rodzaju odzieży decydował będzie o tym, jakiego rodzaju odmiany i wzory wybierze, aby ostateczny produkt spełniał wszystkie oczekiwania.

A projektanci mają najróżniejszych możliwości naprawdę sporo, bowiem samych rodzajów tkanin jest kilkaset różnych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach odmian i kolorów. Wybór konkretnej tkaniny będzie zależał od tego, co się będzie z niej chciało uszyć. Zupełnie co innego potrzebne będzie, jeśli do uszycia jest koszula czy garnitur, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować grubą zimową kurtkę albo przytulny koc. Przy tym ostatnim stosuje się najróżniejsze dzianiny futerkowe, które jak sama ich nazwa wskazuje, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny oferowane są w bardzo dużej odmian i rodzajów, dzięki czemu projektanci mają bardzo szerokie możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań możliwości są jeszcze większe, a do dyspozycji są zarówno tkaniny sztuczne jak i naturalne. Jeżeli chodzi o naturalne, to przeważnie stosowane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najbardziej popularnym materiałem jaki się wykorzystuje przy produkcji odzieży. Jest ona bazą dużej ilości najróżniejszych tkanin, ale jest także stosowana jako dodatek do lnu albo wełny. Za to wełnę wytwarza się z obciętej sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, wielbłądów, kóz czy także królików ( tutaj dostaniemy wełnę parzoną – www.lamalama.pltutaj dostaniemy wełnę parzoną – ). Posiada ona liczne zalety, między innymi bardzo dobre właściwości izolacyjne i sporą higroskopijność, lecz jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie.

Wszystko to powoduje, że wełna gotowana i inne jej rodzaje są dość kosztowne, lecz akurat jeśli chodzi o wełnę cena będzie zdecydowanie szła za jakością.Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z jakich szyte są lepsze garnitury i płaszcze (wełna gotowana zobacz tutaj – LAMA). Często jest także mieszana z innymi rodzajami włókien, na przykład bawełną, jedwabiem albo lnem.