Jakie materiały i tkaniny stosuje aktualny przemysł odzieżowy, czym się cechuje tradycyjna wełna.

Odzieżowy rynek zużywa ogromne ilości tkanin i materiałów, z których szyte są różnego rodzaju ubrania. W praktyce to projektant konkretnego rodzaju odzieży będzie decydował o tym, jakie wzory i odmiany zastosuje, aby końcowy produkt spełniał oczekiwania klientów. A projektanci rozmaitych możliwości mają faktycznie dużo, gdy z samych rodzajów materiałów jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór konkretnej tkaniny będzie zależał od tego, co się chce z niej uszyć. Całkowicie co innego potrzebne będzie, jeśli do wykonania będzie garnitur albo koszula, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować ciepłą zimową kurtkę albo przytulny koc. Przy tym ostatnim wykorzystuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak sama ich nazwa wskazuje, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie oferowane są w ogromnej ilości rodzajów i odmian, przez co projektanci dostają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań możliwości są jeszcze większe, a do wyboru będą zarówno tkaniny sztuczne jak i naturalne. Jeśli będzie chodzić o naturalne, to przeważnie używane są wełna lub bawełna (dowiedz się więcej o dzianinach futerkowych). Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Stanowi ona bazę wielu najróżniejszych (drukowanie tkanin), ale jest także wykorzystywana jako dodatek do wełny czy lnu (dzianiny futerkowe od Z kolei wełnę wytwarza się z sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, wielbłądów, kóz czy nawet królików. Posiada ona liczne zalety, na przykład bardzo dobre właściwości izolacyjne i sporą higroskopijność, ale jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie. Wszystko to powoduje, że włóczka akrylowa gotowana i inne jej rodzaje są dość kosztowne, lecz akurat jeśli chodzi o wełnę cena będzie zdecydowanie szła za jakością (zapraszamy dpo zapupu wełny na

Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z jakich szyje się lepsze garnitury i płaszcze. Często miesza się ją także z innymi włóknami, na przykład bawełną, jedwabiem albo lnem.