Jaki typ cery posiadasz?

Znajomość typu swej cery umożliwia wybór stosownej pielęgnacji. Różne kremy określone są do cery suchej, natomiast inne do tłustej albo mieszanej.
Typ cery zależy od wielu elementów, takich jak: klimat, rasa, stan naszego zdrowia, tryb życia bądź pielęgnacja skóry.

kobieta podczas biegania

Autor: Gareth Williams
Źródło: http://www.flickr.com
Aby preparaty do pielęgnacji nie przyniosły więcej szkód aniżeli korzyści, konieczne będzie wcześniejsze zdefiniowanie typu skóry. Problemy z cerą mogą się pojawić z powodu niewłaściwego doboru kosmetyków, zaś nawet ładna cera może stać się problematyczna bez stosownej ochrony.
facet

Autor: Axami
Źródło: Axami
Często myli się 2 pojęcia: typy cery i rodzaje cery. Do rodzajów cery należą cera sucha, tłusta i mieszana, z kolei typami cery są skóra wrażliwa, naczynkowa oraz odwodniona. Realne są wszelakie kombinacje typów i rodzajów skóry, co oznacza, że można mieć skórę suchą oraz wrażliwą albo suchą oraz naczynkową itd.

Jeśli Twoim zdaniem prezentowany tekst jest ciekawy, to zobacz również pomocne źródło (https://medicart.wroclaw.pl/psycholog-wroclaw/), które zawiera intrygujące informacje – one zapewne Cię zaciekawią.

Cera sucha – jest wynikiem niedoczynności gruczołów łojowych, przez co jest matowa, łuszczy się, ma jasny Koloryt jak też jest cienka. Cerze suchej nierzadko towarzyszy poszerzenie naczyń krwionośnych, z kolei pory będą mniej widoczne. Ten typ cery jest w wyższym stopniu podatny na proces starzenia się, stąd już u młodej osoby z cerą suchą mogą się pojawić bruzdy. Cera tłusta – w jej wypadku gruczoły łojowe wytwarzają zanadto dużą ilość sebum, co wiedzie do poszerzenia porów, lśnienia buzi oraz powstawania zaskórników.

Cera tłusta będzie sprężysta oraz dobrze napięta, chociaż czasami bywa zszarzała. Jak dbać o cerę trądzikową? Przede wszystkim używaj kosmetyków przeznaczonych specjalnie do tego typu cery.