Góry zimą: w jaki sposób się przygotować na zimowy trekking

Zimą spacer w górach nie przynależy do najłatwiejszych. Śnieg, ziąb, wiatr, zawalone marszruty, zawężona widoczność jak też ryzyko lawinowe budzą strach u niejednego wielbiciela trekkingu. Aby czuć się pewnie mimo niełatwych warunków w górach zimą, do wyjazdu trzeba się właściwie przygotować. W czasie planowania górskiej ekskursji najistotniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Ale co poza tym? Zapewne niejednego zagrożenia pomogą nam uniknąć: dobrze dobrane odzienie, profesjonalny sprzęt oraz wiedza na temat panujących warunków atmosferycznych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze jest rozpocząć od zainwestowania w stroje zrobione z oddychających tkanin: Gore-Texu, Outlastu albo polaru. Dobrze jest odziewać się warstwami, zaczynając od bielizny termoaktywnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot będzie odprowadzany z powierzchni ciała. Dodatkowo zapewnia ona ciepło, nawet jeśli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą doskonale ochroni nas także następna warstewka – z polaru. Jeśli włożymy na nią dodatkowo katanę z Gore-Texu, również będziemy ochronieni przed opadami.

Tańszym wyjściem są odzienia z inną membraną, jakie, jednak – mimo iż są odporne na wodę – mają obniżoną przepuszczalność powietrza, co sprawia, że możemy się poczuć niekomfortowo oraz porządnie się spocić. Warto pamiętać, że tylko właściwy dobór wszystkich warstw zagwarantuje nam zupełną ochronę. Nieodzowne są ponadto świetnie dobrane, skórzano-plastykowe buty górskie ,www.skalnik.pl/buty.html z nieprzewiewnego materiału, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Pakując plecak, nie zapomnijmy o na czoło oraz ponadprogramowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda nam się zdążyć wrócić przed nocą. Okulary ochronne natomiast będą potrzebne podczas silnego wiatru. Karimata pozwoli czuć się w wyższym stopniu komfortowo, kiedy przyjdzie nam niespodziewanie spędzić nockę na szlaku. Dobrze jest też pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, jaki ułatwi nam włóczęgę. Raki – to nakładki na buty wyekwipowane w stalowe zęby – pomogą w czasie przemieszczania się po oblodzonym terenie, z kolei czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszelkie te nieodzowne gadżety nabędziemy w sklepie The North Face – np. w tym.

np. w tym