Dawna biżuteria i zegarki jako aktualna tendencja do ulokowania finansów.

Biżuteria i zegarki mają przede wszystkim zdobić swą właścicielkę i właśnie taka jest ich funkcja podstawowa. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to wcale jedyne zadanie, jakie posiadają kolczyki i bransoletki. Nieraz biżuteria stanowi również wyraz pamięci o kimś bliskim i dowód na to, że familia istnieje od dziesięcioleci mimo burz i napięć.

długie kolczyki

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Postrzeganie biżuterii jako swego rodzaju pamiątki nie jest naturalnie nowością, od stuleci albowiem zawieszki srebrne, kolczyki i pierścionki przekazywane są albowiem z pokolenia na pokolenie. Małe dziewczynki spoglądają z utęsknieniem na ciężkie korale leżące w mamy szkatułce, wiedzą przy tym, że choć aktualnie stanowią one skarb, którego niejako nie można dotknąć, w przyszłości przywierać będą właśnie do nich. Co ciekawe, srebrna biżuteria będąca pamiątką po babce lub dalekiej krewnej, która wiodła burzliwe życie daleko wykraczające poza alternatywy proponowane przez świat, w którego ramach egzystowała. Często dawna biżuteria i zegarki wcale nam się nie podobają. Biżuteria jest zbyt duża, ciężka a niekiedy po prostu niestosowna i miałybyśmy spory dylemat z odpowiedzią na pytanie o to, jaki ubiór można byłoby uzupełnić o tego rodzaju dodatek. Przykłady: .

Nie można jednak utrzymywać, że jest to kłopot, który spędza nam sen z powiek, same zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że bransoletka, pierścionkii i diademy otrzymane po przodkach nie mają wcale nas zdobić. Rozumiemy to, że są wyraźnym przypomnieniem zamierzchłych czasów, w których wszystko było piękniejsze i mniej powikłane i temu w ten sposób do nich podchodzimy. Być może szanse na to, że założymy cioci kolczyki na pierwszą randkę są małe, z całą pewnością jednak nie pozwolimy nikomu ani na ich wyrzucenie, ani na sprzedaż. Przecież mówimy o pamiątce, a z pamiątkami nie można się tak po prostu rozstać. Zobacz szczegóły: bodypiercing.

Biżuteria dawna jest niepowtarzalna, tak samo jak osoba, która będzie obdarowana tą biżuterią. Są to rzeczy, które są zrobione przeważnie w jednym eksponacie, wyjątkowe. Miejsca z biżuterią antykwaryczną wizytują już nie tylko zbieracze czy nabywcy o ugruntowanym statusie materialnym. Coraz częściej są to osoby młode, aspirujące, które znają inwestycyjną wartość tego nabytku. Takie artykuły nie tracą na wartości. Nie jest to wyrób, który był często powtarzany. Jest ze złota, z platyny i ma najczęściej diamenty, względnie inne rzadkie kamienie. Diamenty od karata wzwyż to są kosztowności inwestycyjne.

Biżuteria dawna to podarunek na lata. W ostatnim czasie karatowe kamienie przyniosły ich właścicielom nawet ponad stuprocentowy pożytek.