Czy moda na produkty eko faktycznie jest taka dobra dla naszej przyrody.

Ekologiczne produkty zdobywają coraz większą popularność, wręcz można powiedzieć że się wdarły przebojem do naszych mieszkań i domów. W teorii ich kupowanie nie będzie niszczyć przyrody, bo zostały wyprodukowane w zgodzie ze wszystkimi standardami, przy wykorzystaniu naturalnych sposobów i z uwzględnieniem ochrony przyrody Niestety o dużej części zwykłych produktów nie można tak powiedzieć, bo wytwarza się je w sposób mocno odbiegających od naszych wyobrażeń.

środowisko
Autor: Mario M
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo rzeczy nawet nie dociera do naszej świadomości, w interesie wielu firm leży przecież, aby nie zaczęło się robić o nich głośno. Nikt więc nie powinien się dowiedzieć, jaki będzie koszt społeczny i środowiskowy wyprodukowania jednych jeansowych spodni z bawełny, jak jest od tego skażone środowisko (dowiedz się więcej) naturalne i ile muszą wycierpieć ludzie pracujących przy uprawach. Jeśli ktoś kupi koc z bawełny organicznej , to informacja o tym powinna na nim być i może chwilę pomyśli, co to jest ta ekologiczna bawełna. Jednak jeżeli na spodniach nic pisać nie będzie, to w sumie mało kto będzie się przejmował, jak gdzieś tam daleko zostały zrobione.

Analogicznie będzie z pozostałymi produktami robionymi gdzieś dalej poza granicami naszego kraju. Jeśli się kupuje stylowe wycieraczki kokosowe też się nie będzie wiedziało, czy plantacje, na jakich rosły palmy zostały przygotowane w wyniku wycinki tropikalnych lasów, czy też wszystko odbyło się przy poszanowaniu przyrody. Takie same obawy mogą mieć osoby które zamierzają kupić kolorowe ręczniki z bambusowej przędzy. Niestety ostatnio znaczek eko zaczął trochę tracić na wartości, a tak naprawdę jest coraz częściej nadużywany.

ekologia
Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com
Wynika to z faktu, że produkty nim opatrzone dużo więcej kosztują, bo w teorii znacznie więcej będzie kosztowała produkcja. Poza tym niestety czasami zanim się zacznie ekologiczne uprawy, to trzeba zniszczyć trochę przyrody. Szczególnym problemem jest to w krajach rozwijających się, gdzie nagminnie się wycina lasy deszczowe które są siedliskiem ogromnej liczby zwierząt i roślin. I jeżeli nawet na takim obszarze powstanie uprawa która nie stosuje chemii, to czy można stwierdzić, że będzie ona przyjazna dla środowiska?