Czy moda na produkty eko faktycznie jest taka dobra dla naszej przyrody.

Ekologiczne produkty zdobywają coraz większą popularność, wręcz można powiedzieć że się wdarły przebojem do naszych mieszkań i domów. W teorii ich kupowanie nie będzie niszczyć przyrody, bo zostały wyprodukowane w zgodzie ze wszystkimi standardami, przy wykorzystaniu naturalnych sposobów i z uwzględnieniem ochrony przyrody Niestety o dużej części zwykłych produktów nie można tak powiedzieć, bo wytwarza się je w sposób mocno odbiegających od naszych wyobrażeń.

środowisko

Autor: Mario M
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo rzeczy nawet nie dociera do naszej świadomości, w interesie wielu firm leży przecież, aby nie zaczęło się robić o nich głośno. Nikt więc nie powinien się dowiedzieć, jaki będzie koszt społeczny i środowiskowy wyprodukowania jednych jeansowych spodni z bawełny, jak jest od tego skażone środowisko (dowiedz się więcej) naturalne i ile muszą wycierpieć ludzie pracujących przy uprawach.

Gdy przeczytasz publikowany tekst, to też zafascynuje Cię oryginalna wiadomość, która ma zbliżone dane na to zagadnienie, zatem kliknij tutaj.

Jeśli ktoś kupi koc z bawełny organicznej , to informacja o tym powinna na nim być i może chwilę pomyśli, co to jest ta ekologiczna bawełna. Jednak jeżeli na spodniach nic pisać nie będzie, to w sumie mało kto będzie się przejmował, jak gdzieś tam daleko zostały zrobione.

Analogicznie będzie z pozostałymi produktami robionymi gdzieś dalej poza granicami naszego kraju. Jeśli się kupuje stylowe wycieraczki kokosowe też się nie będzie wiedziało, czy plantacje, na jakich rosły palmy zostały przygotowane w wyniku wycinki tropikalnych lasów, czy też wszystko odbyło się przy poszanowaniu przyrody. Takie same obawy mogą mieć osoby które zamierzają kupić kolorowe ręczniki z bambusowej przędzy. Niestety ostatnio znaczek eko zaczął trochę tracić na wartości, a tak naprawdę jest coraz częściej nadużywany.

ekologia

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com
Wynika to z faktu, że produkty nim opatrzone dużo więcej kosztują, bo w teorii znacznie więcej będzie kosztowała produkcja. Poza tym niestety czasami zanim się zacznie ekologiczne uprawy, to trzeba zniszczyć trochę przyrody. Szczególnym problemem jest to w krajach rozwijających się, gdzie nagminnie się wycina lasy deszczowe które są siedliskiem ogromnej liczby zwierząt i roślin. I jeżeli nawet na takim obszarze powstanie uprawa która nie stosuje chemii, to czy można stwierdzić, że będzie ona przyjazna dla środowiska?