Co jest niezbędne podczas trekkingu po górskich szlakach? Czym kierować się przy wyborze właściwych butów ? Jaką kurtkę kupić?

Każdy miłośnik wypraw w góry powinien pamiętać o tym, jak istotny jest właściwy ubiór na szklaku. Dotyczy to zarówno amatorów, jacy od czasu do czasu chadzają górskimi trasami, jak również całkowitych zapaleńców, jacy często wybierając się w góry oddając się całodniowemu trekkingowi. Jakie rzeczy powinny charakteryzować ubiór takiej osoby? Podstawą są na pewno dobre buty. Nie ulega wątpliwości, że bez odpowiedniego obuwia, trekking może być dość nieprzyjemny. Istotne, by buty były wygodne, dobrze dopasowane, oraz nie przemakały.

kurtka

Autor: Barely Noticed Stuttgart
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne by nie doprowadzić do bolesnych otarć na stopach, jakie będziemy później musieli leczyć parę dni. Kiedy często wybieramy się w góry latem, na wiosnę czy jesienią to wystarczą półbuty podejściowe. Już odeszły do przeszłości czasy, kiedy to w góry zawsze ubierało się buty za kostkę. Jeśli nie chodzimy z ciężkim plecakiem po trudnym terenie, to tego typu buty na pewno wystarczą. Do tego są wygodne i nie są tak sztywne, przez co podejścia pod strome stoki są na pewno łatwiejsze. Następna rzecz to kurtka. Tutaj oprócz nieprzemakalności istotna jest także odporność przed wiatrem. Kurtki softshell będą często świetnym wyborem. To odzież wierzchnia, która chroni przede wszystkim przed wiatrem, a oprócz tego też dobrze oddycha. To duży plus, ponieważ w przypadku ciężkich i całkiem nieprzemakalnych kurtek ta oddychalność jest o wiele gorsza. Ważne jest też to, że mimo tego, iż kurtka ta nie jest nieprzemakalna, to z początku przez dłuższy czas wystarczająca jest pierwotna warstwa impregnacji. Oprócz tego kurtka ta dobrze chroni przed zimnem. W gorszą pogodę z pewnością dobre będą kurtki wojskowe – e-militaria.pl/kurtki-25/Odzież ta, ma to do siebie, iż jest bardzo wytrzymała, ponieważ ma posłużyć jako specjalistyczne okrycie wierz https://e-militaria.pl/kurtki-softshell-70 break–>

Kurtki te są w związku z tym przeznaczone, w zależności od modelu na inne pory roku oraz powinny zapewniać bardzo dobrą ochronę przed złymi warunkami pogodowymi. Wszystkie one jednak chronią doskonale przed wiatrem, opadami deszczu i zimnem, czyli tym, co najbardziej doskwiera na górskich terenach, kiedy aura na zewnątrz nie jest zbyt dobra. Oprócz kurtki oraz butów jest jeszcze mnóstwo innych przydatnych gadżetów oraz odzieży, jakie ułatwiają górski trekking i zapewniają lepszy komfort – polecany serwis. Jednak to już zależy od tego jakie mamy fundusze. Na takie rzeczy można wydać naprawdę sporo pieniędzy, lecz to już my musimy podjąć decyzję.