Biżuteria dla eleganckich panów

Biżuteria jeszcze do niedawna kojarzona była tylko i wyłącznie z damami. Pierścienie, kolie były swojego rodzaju znakiem rozpoznawczym statusu jaki w danej grupie nosząca je kobieta zajmowała. No i bez wątpienia dodawały – tak jak dzisiaj – szyku noszącej je kobiecie.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Mężczyźni raczej unikali tychże rzeczy jak: stylowe łańcuszki dla mężczyzn czy bransolety dla mężczyzn, ponieważ inaczej zaznaczali swoją pozycję społeczną. Mężczyzna głównie miał sobie radzić w każdej sytuacji, ochraniać rodzinę przed zagrożeniami. Do właściwego odegrania tej funkcji społecznej nie potrzeba zewnętrznych atrybutów w postaci przeróżnych ozdób.

Równie ekscytujące materiały znajdują się w pokrewnym serwisie. Jeśli pragniesz je przeczytać – zobacz pod linkiem (https://polskakobieta.pl/fala-uderzeniowa-czy-warto-wykonywac-zabiegi-na-cellulit/), który jest tu.

Stąd wszelkiego rodzaju świecidełka zazwyczaj postrzegane były przez mężczyzn za zbyteczne a nawet jako oznaka zniewieścienia.

Pojedynczym wyjątkiem od owej zasady były dawniej sygnety dla mężczyzn, noszone chętnie jako przejaw pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja właściciela. Pierwotnie sygnety spełniały funkcję praktyczną – były sposobem podpisu. Symbol wygrawerowany na pierścionku identyfikował posiadacza. Pieczątka taka miała również moc prawną. Dokument sygnowany taką pieczęcią uważano za ważny i zobowiązujący. Z czasem ten aspekt sygnetów dla mężczyzn został zapomniany. Dzisiaj ostała się jego rola ozdobna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje środowisko, iż jego właściciel jest szlachcicem.

Z początkiem dwudziestego pierwszego wieku z wolna zmienia się myślenie o biżuterii męskiej. Można zauważyć coraz większą swobodę w uznawaniu tego co jest a co nie jest męskie. Pan który ma potrzebę żeby się za pomocą piękne bransolety dla mężczyzn się udekorować, nie musi mieć obaw że narazi się na śmieszność. Co więcej – znani projektanci mody coraz częściej w swych stylizacjach sięgają właśnie po tego rodzaju elementy jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Dziś często tego typu gadżety spostrzegane są jako metoda na wyrażenie swej indywidualności. Jest to moim zdaniem jeszcze kolejny symbol zachodzących obecnie zmian w rolach społecznych jakie pełnią kobiety i mężczyźni. Jednak musimy być ostrożni w obdarzaniu znajomych mężczyzn podobnymi upominkami, chyba iż dobrze znamy gust osoby obdarowywanej.